Jaký typ rolety zvolit pro svá okna?

V nabídce společnosti Garol.cz najdete širokou škálu rolet, z nichž si zaručeně vyberete tu, která perfektně odpovídá vašim potřebám a požadavkům. Jak se však při výběru v rozsáhlém sortimentu orientovat? S tím vám poradí tento průvodce výběrem rolet.

Vyberete si z typizovaných rolet?

 

V naší stálé nabídce najdete rolety, které lze rozdělit do 5 hlavních kategorií. Vybrat si můžete podle materiálu a provedení buďto klasické látkové rolety (do oken, nebo na zeď a strop), které nabízí bezkonkurenční poměr ceny a užitné hodnoty, nebo unikátní rolety Den a Noc (do oken, nebo na zeď a strop) s plynule regulovatelnou světelnou propustností. Více o obou typech najdete ve čtvrté části tohoto průvodce.

Dalším zásadním kritériem je způsob uchycení rolet. Zde můžete volit mezi řadou MINI (v látkovém provedení, nebo v provedení Den a Noc), která se montuje bez vrtání a ztráty záruky přímo na okenní (dveřní) rám, a řadou MAXI (v látkovém provedení, nebo v provedení Den a Noc), která překrývá celý okenní (dveřní) otvor. O výhodách každého ze systémů se dočtete v následující části průvodce.

Všechny zmíněné produkty patří mezi typické rolety, které jsme schopni okamžitě dodat v široké škále standardizovaných rozměrů. Nahlédněte proto do návodu Jak měřit rolety a přesvědčte se, že máme vámi požadovaný rozměr v nabídce.

Nevybrali jste? Nevadí – vyrobíme vám roletu na míru

Nenašli jste požadovaný rozměr? Žádný problém – vyrobíme vám roletu přímo na míru. Maximální rozměry rolet se odvíjí od typu zvolené látky: roletu s látkou typu I vám vyrobíme v šířce až 200 cm a výšce až 240 cm, roletu s látkou typu II pak v maximální šířce 270 cm a maximální výšce 240 cm.

Krom již zmíněných typů rolet si pak navíc při zakázkové výrobě můžete vybrat: rolety s vodícími silony (látkové, nebo Den a Noc), které zaručí dokonalé zastínění i při otevřené ventilaci okna, a také rolety v kazetě (látkové, nebo Den a Noc), které navíc elegantně skryjí celý rolovací mechanismus.

Níže najdete stručný souhrn výhod jednotlivých typů rolet.

Chcete roletu připevnit přes okenní otvor, nebo přímo na křídlo?

Zásadním kritériem při výběru rolet je jejich umístění. Každý ze způsobů má svá pro i proti.

roletami řady MINI (v látkovém provedení, nebo v provedení Den a Noc), připevněnými přímo na okenní (případně dveřní) křídlo, ušetříte prostor na parapetu a neomezíte funkčnost okna. Se systémem MINI můžete okno otevírat a využívat ventilaci i bez odtahování rolet. Rolety MINI se na rám okna montují bez vrtání, přichyceny jsou speciálním systémem nastavitelných háčků a samolepící fixační pásky. Díky tomuto elegantnímu montážnímu řešení nedochází k narušení okenních rámů a ztrátě záruky na okna. Instalaci rolet MINI pak zvládne během několika minut bez jakéhokoliv nářadí i naprostý laik.

Rolety řady MAXI (v látkovém provedení, nebo v provedení Den a Noc) pak překrývají celý okenní nebo dveřní otvor. To se hodí zejména u rozměrných vícedílných oken, kde je takovéto zastínění levnější a snáze proveditelné. Rolety MAXI lze uchytit přes okenní otvor do zdi či do stropu, nebo také do špalety okna. Pro montáž do zdiva jsou používány klasické vruty a hmoždinky. Jelikož jsou rolety MAXI umístěny mimo okno, nedochází jejich montáží k narušení okenních rámů ani ztrátě záruky.

Stačí vám jednoduché zastínění, nebo chcete průsvit regulovat?

Klasické látkové rolety zajišťují určitou míru zastínění místnosti, která je daná jejich světelnou propustností. Při objednávce rolet tento parametr určíte výběrem látky vhodné pro vaše potřeby zastínění. Volit přitom můžete ze široké řady látek s propustností od 0 % (tedy zcela nepropustných, určených pro dokonalé zatemnění) až po 80 % (vysoká propustnost, slouží pro jemné zastínění). Látkové rolety nabízíme v provedení MINI pro montáž přímo na okenní (dveřní) křídlo, nebo v provedení MAXI pro umístění přes celý okenní (dveřní) otvor.

Pokud se však vaše požadavky na zastínění místnosti mění, jsou pro vás nejvhodnější rolety Den a Noc, nabízené opět jak v provedení MINI přímo na rám okna, tak v provedení MAXI přes celý okenní otvor. Tyto rolety sestávají ze střídajících se světelně propustných a nepropustných pásů, které lze v libovolném poměru překrývat. Tímto jednoduchých a elegantním způsobem můžete u rolet Den a Noc plynule regulovat světelnou propustnost od 100 % (poloha Den, zcela bez zastínění) až po 0 % (poloha Noc, dokonalé zatemnění místnosti).

Něco navíc: elegantní rolety a perfektní zastínění v každých podmínkách

Mezi roletami na míru najdete další dva rozšiřující produkty. Prvním z nich jsou rolety MINI s vodícími silony, které zabezpečí perfektní překrytí stíněného okna v každé poloze okenního křídla. Silonová lanka umístěná po stranách okenního křídla zaručí, že bude roleta k oknu perfektně přiléhat i při otevřené ventilaci. Instalace je stále elegantní a jednoduchá – obejdete se zcela bez šroubů a neporušíte okenní rám. Rolety MINI s vodícími silony nabízíme jak v látkovém provedení, tak v provedení Den a Noc s plynule regulovatelnou úrovní stínění.

Druhým vylepšením, které si můžete dopřát, jsou rolety MINI v kazetě. Ty krom postranního vedení rolety pro perfektní stínění otevřeného okna (zde v podobě nenápadných krycích lišt) nabídnou také opláštění celého rolovacího mechanismu. Na vršku okna tak neuvidíte nic krom jednoduché elegantní kazety v barvě okenního rámu. Do kazet vám pak skryjeme jak látkové rolety MINI, tak rolety typu MINI Den a Noc. Instalace rolet v kazetě je přitom naprosto jednoduchá: celý mechanismus je uchycen pomocí speciálních háčků a lepicích pásek. Obejdete se tak bez šroubů a nenarušíte okenní rámy.Tip týdne