Jaké vybrat garnýže

Funkce garnýží je dnes jak plně praktická, tak dekorativní a jejich výběr není limitován jako dříve. Garnýže si můžeme vybrat z nepřeberného množství v různém provedení. Tento krátký článek je průvodce, jak vybrat garnýžPostupujme následovně:

 

Do jakého prostoru garnýže pořizujeme?

I když prostor není třeba zařízený, je nutné mít vizi, jak bude vypadat. Podle ní se musíme řídit. Jaký prostor garnýžemi vybavujeme?

a) Domácnost – každá domácnost má individuální styl, ale běžně dostačují garnýže dřevěné. Modernější a stále oblíběnější jsou pak kovové garnýže. Mezi velmi oblíbené typy patří také kolejnicové garnýže, které se montují přímo do stropu a lze je pořídit s krycím čelem nebo bez krycího čela.  

b) Kanceláře a Hotely– v kancelářích a hotelech nalezneme všechny typy garnýží. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme variantu garnýže kolejnicové (jedno až trojřadé).

c) Chatu – na chatu nejčastěji volíme typy dřevěných nebo plastových garnýží (k plastovým lze dokoupit krycí čela v imitaci dřevěného vzhledu).

 

K jakému účelu chceme garnýže použít?

  • Dekorativní

Výběr garnýží ovlivní vzhled místnosti nejen svým materiálem a zdobením, ale může výrazně ovlivnit i celkový prostor. Pokud máme malá okna, při volbě dlouhých garnýží opticky prostor oken zvětšíme. Délku lze zvolit i přes celou stěnu, což v kombinaci s vhodnými závěsy dodá luxusní  a honosný vzhled celé místnosti.

Je vhodné abychom je také opatřili dobře zvolenými koncovkami a podle potřeby zvolili spravný průměr záclonových tyčí. Zda vyžadujeme, aby garnýže byly dominantní či spíše nenápadné. Podle toho také volíme průměr tyčí.

  • Funkční

 Při výběru je třeba dopředu určit, jaké závěsy, a také kolik jich budeme potřebovat.

Prvním základním dělením je počet kolejnic nebo záclonovýhc tyčí. Budeme mít pouze jednu vrstvu nebo chceme kombinovat záclony se závěsy? 

Podle počtu řad garnýže rozdělujeme na:

a) Jednořadé – vhodné pouze pro záclony nebo závěsy

b) Dvouřadé – první řadu použijeme na záclony, druhou na závěsy

 

Okrasné záclonky jsou lehké a není pro ně třeba volit tolik pevné a silné garnýže. Naopak pokud nám jde o silné závěsy, které budou spolehlivě stínit a izolovat teplo, pak jsou silné a pevné garnýže na místě. Vhodné je potom i uvažovat o roztahování a zatahování závěsů – čím častěji se závěsy pracujeme, tím snazší by měl být pohyb po kolejnici. 

Jak si přejeme garnýž uchytit?

a) Uchycení do stropu

b) Uchycení do stěny

U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné. 

Tip : Pokud volíte uchycení do stropu a chcete moderní kovové garnýže , doporučujeme si pořídit kovové garnýže do stropu

 

Zvolme ideální rozměry

Rozměry garnýže k uchycení záclony

Okno o šířce 100 cm se závěsem bude mít garnýž o celkové délce 150 cm.

 Rozměry garnýže k uchycení závěsu

Rozměry garnýže k uchycení záclony + závěsu


Okno, které bude široké 100 cm se záclonou bude mít garnýž o celkové délce 170 cm a 14 kroužků. Rozměry garnýže k uchycení záclony

 

Tipy nakonec:

  • Pro menší okenní otvory zvolme minigarnýže nebo vitrážky. Na výběr jsou také teleskopické garnýže, které přizpůsobíme potřebnému rozměru..
  • Potřebujeme opticky zvětšit okenní prostor? Pořiďme si delší garnýž. Ta překryje část zdi a okno tak bude působit větší.


Tip týdne