Jaké vybrat garnýže

Funkce garnýží je dnes jak plně praktická, tak dekorativní a jejich výběr není limitován jako dříve. V obchodech najdeme nepřeberné množství typů garnýží a jejich různá provedení. Tento krátký článek je průvodce, jak vybrat garnýžPostupujme následovně:

 

Do jakého prostoru garnýže pořizujeme?

I když prostor není třeba zařízený, je nutné mít vizi, jak bude vypadat. Podle ní se musíme řídit. Jaký prostor garnýží vybavujeme?

a) Domácnost – každá domácnost má individuální styl, ale běžně dostačují garnýže dřevěné. Modernější jsou pak kovové garnýže.

b) Kanceláře a Hotely– v kancelářích a hotelech nalezneme všechny typy garnýží. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme variantu garnýže kolejnicové (jedno až trojřadé).

c) Chatu – na chatu nejčastěji volíme typy dřevěných nebo plastových garnýží (k plastovým lze dokoupit krycí čela v imitaci dřevěného vzhledu).

 

K jakému účelu chceme garnýže použít?

  • Dekorativní

Výběr garnýží ovlivní vzhled místnosti nejen svým materiálem a zdobením, ale může výrazně ovlivnit i celkový prostor. Pokud máme malá okna, při volbě dlouhých garnýží opticky prostor oken zvětšíme. Délku lze zvolit i přes celou stěnu, což v kombinaci s vhodnými závěsy dodá luxusní  a honosný vzhled celé místnosti.

Je vhodné abychom je také opatřili dobře zvolenými koncovkami a podle potřeby zvolili spravný průměr záclonových tyčí. Zda vyžadujeme, aby garnýže byly dominantní či spíše nenápadné. Podle toho také volíme průměr tyčí.

  • Funkční

 Při výběru je třeba dopředu určit, jaké závěsy, a také kolik jich budeme potřebovat.

Prvním základním dělením je počet kolejnic. Budeme mít pouze jednu vrstvu nebo chceme kombinovat záclony se závěsy? 

Podle počtu řad garnýže rozdělujeme na:

a) Jednořadé – vhodné pouze pro záclony nebo závěsy

b) Dvouřadé – první řadu použijeme na záclony, druhou na závěsy

 

Okrasné záclonky jsou lehké a není pro ně třeba volit tolik pevné a silné garnýže. Naopak pokud nám jde o silné závěsy, které budou spolehlivě stínit a izolovat teplo, pak jsou silné a pevné garnýže na místě. Vhodné je potom i uvažovat o roztahování a zatahování závěsů – čím častěji se závěsy pracujeme, tím snazší by měl být pohyb po kolejnici. 

Jak si přejeme garnýž uchytit?

a) Uchycení do stropu

b) Uchycení do stěny

U obou variant promysleme, jak vysoko nad oknem garnýž bude. Nezapomeňme také zkontrolovat, zda jsou stěna/strop dostatečně pevné a rovné.

 

Zvolme ideální rozměry

Rozměry garnýže k uchycení záclony

Okno o šířce 100 cm se závěsem bude mít garnýž o celkové délce 150 cm.

 Rozměry garnýže k uchycení závěsu

Rozměry garnýže k uchycení záclony + závěsu


Okno, které bude široké 100 cm se záclonou bude mít garnýž o celkové délce 170 cm a 14 kroužků. Rozměry garnýže k uchycení záclony

 

Tipy nakonec:

  • Pro menší okenní otvory zvolme minigarnýže nebo vitrážky. Na výběr jsou také teleskopické garnýže, které přizpůsobíme potřebnému rozměru..
  • Potřebujeme opticky zvětšit okenní prostor? Pořiďme si delší garnýž. Ta překryje část zdi a okno tak bude působit větší.

Tip týdne